تبلیغات
جوانرود سیتی

جوانرود سیتی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان


موقعیت جغرافیایی :

شهرستان جوانرود درشمال غربی استان كرمانشاه واقع شده است كه 87 كیلو متر با مركز استان فاصله دازد ، از غرب به شهرستان ثلاث باباجانی و كشور عراق و از شمال به شهرستان پاوه و از جنوب به شهرستانهای اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب و از شرق به شهرستان های روانسر وكامیاران محدود می شود .

پیشینه تاریخی :

شهرستان جوانروددر حد فاصل فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته است، یعنی پل ارتباطی تمدنهای ایرانی و تمدنهای باستانی بین النهرین بوده است .بعد از ورود آریاییها در حدود 3 هزار سال پیش، غرب استان كرمانشاه مورد توجه خاص دامداران ماد قرار گرفت و 2700 سال پیش با غلبه بر حكومت آشور و فتح نینوا به غارت حكومتهای بین النهرین دربرهه ای از زمان خاتمه دادندو در دوره های بعد نیز بعلت شرایط مناسب طبیعی همواره مورد توجه ایلات و طوایف كرد بوده است و بعنوان یكی از بخشهای تابعه سنندج تحت حاكمیت حكمرانان كردستان قرار داشته است. قلعه جوانرود و امان اله خان والی كردستان در سال 1224 هجری قمری برابر با سال 1188 هجری شمسی یعنی در حدود 193 سال پیش و از آن زمــان بــه بعــد اهمیت ژئو پو لتیكی و اجتماعی جوانرودفزونی یافت. ایل جاف جوانرود هیچگاه حاكمیت مطلق حكومت شاهان ستمگررا قبول نكردند. جنگ عشایر جوانرود در دوران رضا خان با دستگیری و زندانی كردن رؤسای منطقه در سال 1310نشانی از مبارزات خونبار مردم این دیار در زمان ستم شاهی است. مردم غیرتمند شهرستان جوانرود در طول جنگ تحمیلی ضمن حضور فعال در دفاع از میهن، صدها نفر شهید و جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی خود كرده اند. جوانرود در سال 1368 به مركز شهرستان انتخاب گردید و از شهرستان پاوه تفكیك شدو دارای بخشهای مركزی وشروینه میباشد و جمعیت شهرستان 99205 نفر می باشد كه حدود 60% شهری و 40% روستایی است.

مذهبی و فرهنگی :

 تمام مردم شهرستان جوانرود مسلمان ، اهل سنت و شافعی مذهب هستند ، این مردم به زبان كــردی و لهجه جافی صحبت می كنند . شهرستان جوانرود در مجموع یك چشم انداز طبیعی محسوب می شود كه ویژگیهای خاص خود را دارد كه با این حال از چشمه شفا بخش ریزه بعنوان چشم انداز طبیعی می تواند مورد توجه قرار گیرد. چشم اندازهای فرهنگی معمولاً در مقیاس محلی و منطقه ای قرار دارندو اماكنی همچون نظرگاه شیخ عبدالقادر (ریزه) ،سلطان شیخ مراد ( روستای كانی گل ) روستای دولت آباد به عنوان یك حوزه علمی سنتی از چشم اندارهای فرهنگی این شهرستان محسوب می شوند.

وضعیت اقتصادی:

كل اراضی شهرستان جوانرود 75697 هكتار بوده كه از این میزان 9656 هكتار آن آبی و مابقی دیم می باشد ، بعلت ورودی شیخ صالح و انجام واردات و صادرات همچنین رفت و آمد مسافرین به این شهرستان به خاطر وجودبازارچه مرزی طی چند ساله اخیر از نظر اقتصادی تغییرات زیادی در منطقه روی داده است ووضعیت اقتصادی مردم خوب شده است.


[ یکشنبه 14 دی 1393 ] [ 09:26 ب.ظ ] [ اکبر عبدی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Pichak go Up

Online User

تعبیر خواب آنلاین