تبلیغات
جوانرود سیتی

جوانرود سیتی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
اوقبل از رسیدن به خلافت شخصی شیك پوش وخوشگذران بود اما هرگزاز وی هرزه گی وسبكسری مشاهده نشده است.ابن عبد الحكیم در كتاب خود به نام [سیره عمر بن عبدالعزیز] دوران خلافت او را اینگونه توصیف میكند "عمر بن عبدالعزیز از حیث ناز ونعمت وملك ورفاه از بزرگترین مردان وخاندان اموی بوده وازنعمت فراوان بهره مند بود.

ولی این زهد وكناره گیری وتحولی كه در زندگی عمربن عبدالعزیز پدید آمدودوران خلافت راشده ی اورا در برگرفت زائیده ی یك شب طولانی وناشی از انتقال خلافت به او نبود بلكه رهین روزها وسالهایی است كه عمر طبق سفارش پدر ومادرش نزد دایی اش [عبدالله بن عمر] گذراند.

 مادرش در سیمای او نبوغی را مشاهده كرد وسزاوار ندانست فرزندش را از جوهرعطر آگین مدینه ی منوره دور نماید. مادرش برای این كار او را نزد دایی اش عبدالله بن عمر فرستاد تا همزمان او را از حیث علم وتزكیه وتهذیب تربیت كند. تعلیم وتربیتی كه ابن عمر به او آموخت بنیان تربیت روحی عمر بن عبدالعزیز را تشكیل داد حتی قبل از رسیدن به خلافت بعضی از آثار مبارك همین تربیت در وی متبلور بود این امر سبب تاثیر پذیری عمیق وی از الگوهای زهد وتقوای آن روزهای مدینه شد وبا بدست گرفتن منصب خلافت این آثار به اوج خود رسیده است. در این نوشتاربه نمونه های از آثار تعلیم وتزكیه ی عمر بن عبدالعزیز میپردازیم تا شاید از این شخصیت بزرگوار بهره ای برده باشیم. او كه میدانست كه یكی از شرایط پذیرش اعمال اخلاص است به همین علت نفس خود رادر یرابرگفتار وكردارهایی كه از او صادر میشد شدیدا محاسبه میكرد تا مبادا آنچه را كه میگویدیا انجام میدهد خالصانه برای خدا نباشد. اودرباره ی نفس میگفت [ترس از مباهات وفخر نفس نمی گذارد زیاد سخن بگویم.]

عمربن عبدالعزیز پیوسته خدا راشاهد وناظر میدانست وهمواره احساس میكرد كه او در همه ی امور بر وی ناظر است نقل است كه مقداری عنبر یا مسك را كه از (فیء)بود برای او آوردند كمی ازآن را بدست وصورت مالید بلافاصله دست وصورت خود را شست تا اثر بوی خوش نماند كاتب وی به نام [لیث بن ابی رقیه] عرض كرد چندان مصرف نكردی كه با این عجله آن را بشویی؟ گفت تعجب میكنم از تو ای لیث!!! مگر استفاده ازآن به همین اندازه نیست كه از بوی آن استفاده كنی؟ چرا كه عطر وعنبر خورده یا نوشیده میشوند؟ وی از فرط هراس از سوال وجواب روز قیامت تنها به یك دست لباس اكتفا میكرد وباآن به میان مردم می رفت اگه كثیف میشد آن را میشست ومجددا به تن میكرد وهمچنین تمام طلای همسرش را به بیت المال میداد تا صرف امور مسلمانان شود.از خدای متعال خواستارم که مارا از رهروان واقعی افرادی همچون عمربن عبد العزیز قراردهد که بتوانیم با سربلندی خدا ورسولش را ملاقات کنیم..


[ شنبه 6 تیر 1394 ] [ 12:53 ق.ظ ] [ اکبر عبدی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Pichak go Up

Online User

تعبیر خواب آنلاین