تبلیغات
جوانرود سیتی

جوانرود سیتی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
متأسفانه غالب روش های موجود استخاره کردن در جامعه غیرشرعی و ناصحیح می باشد. استخاره گرفتن با قرآن و کتاب حافظ و حروف ابجد و طالع بینی و ستاره ها و ماه تولد، شمردن دانه های تسبیح و استفاده از نخود و پرنده . . . غیر شرعی می باشد و نوعی خرافات و فالگیری می باشد که شریعت و دین از آن نهی کرده است و می باید از آن اجتناب کرد. که متأسفانه این نوع استخاره ها حتی در اینترنت نیز به وفور یافت می شود.

انسان در تصمیم گیری های زندگی دچار تردید می شود اموری مانند انتخاب شغل و همسر، خواستگاری، خرید و فروش، انتخاب رشته ی تحصیلی، انتخاب محل زندگی و سکونت و . . . تصمیم گیری های مهم زندگی می باشد تصمیم گیری چندین نوع است:

۱- بسیاری از امور زندگی تصمیم گیری در آن بسیار راحت می باشد و تصمیم صحیح به راحتی برای شخص قابل تشخیص می باشد.

۲- برخی امور نیاز به تحقیق و بررسی دارد تا فرد بتواند تصمیم صحیح را شناسایی کند.

۳- در برخی امور بعد از تحقیق و بررسی به تصمیم صحیح نمی رسیم که در این صورت باید به کارشناسان و انسان های باتجربه مراجعه کنیم تا ما را در گرفتن تصمیم صحیح یاری کنند.

۴- در برخی موارد پس از اجرای روش های بالا یعنی تحقیق و استفاده از کارشناسان و اهل تجربه باز هم شخص نمی تواند تصمیم دقیق و صحیح را بگیرد و همچنان متردد است و ذهنش آرام نمی گیرد در این چنین شرایطی استخاره بهترین روش می باشد.

استخاره به معنای طلب خیر کردن و خواستار خوبی و نیکی بودن است ما در استخاره از خداوند می خواهیم خیر را به ما نشان دهد و ما را به سوی تصمیم صحیح که به نفع دنیا و آخرت ما می باشد هدایت کند . طبیعی است که این درخواست از خداوند با باز کردن قرآن , غزلیات و حافظ و استفاده از حروف ابجد و طالع بینی و استفاده از ماه تولد صورت نمی گیرد بلکه این روش ها خرافات محض می باشد که با شرع و دین و عقل و منطق هم خوانی ندارد. پس چگونه استخاره شرعی و صحیح را انجام دهیم؟

طبق احادیث و روایات صحیح رسول الله صلی الله علیه و علی آله وسلم استخاره را که شامل دو رکعت نماز و دعای استخاره بعد از نماز بوده است به یارانش یاد می داده است که روایت آن در صحیح بخاری چنین است:

از جابر رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وعلی آله و سلم استخاره را به ما همانند سوره‎ای از قرآن یاد می‎دادند و می فرمودند: هر فردی که قصد کاری نماید دو رکعت نماز سنت اداء کند و بعد از آن این دعا را بخواند: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْتَخِیرُکَ بِعِلْمِکَ وَأَسْتَقْدِرُکَ بِقُدْرَتِکَ وَأَسْأَلُکَ مِنْ فَضْلِکَ الْعَظِیمِ فَإِنَّکَ تَقْدِرُ وَلَا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلَا أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلَّامُ الْغُیُوبِ اللَّهُمَّ إِنْ کُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ خَیْرٌ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی (عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ) فَاقْدُرْهُ لِی وَیَسِّرْهُ لِی ثُمَّ بَارِکْ لِی فِیهِ وَإِنْ کُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ شَرٌّ لِی فِی دِینِی وَمَعَاشِی وَعَاقِبَةِ أَمْرِی (عَاجِلِ أَمْرِی وَآجِلِهِ) فَاصْرِفْهُ عَنِّی وَاصْرِفْنِی عَنْهُ وَاقْدُرْ لِیَ الْخَیْرَ حَیْثُ کَانَ ثُمَّ أَرْضِنِی (رضِّنِیِ بِه)»

ترجمه دعا: بار خدایا به وسیله علمت از تو طلب خیر می‌کنم و بوسیله قدرتت از تو توانایی می‌خواهم و از تو فضل و بزرگی‌ات را می‌طلبم. زیرا تو توانایی و من توانایی ندارم، و تو می‌دانی و من نمی‌دانم و تو به امورات غیب و پنهانی آگاه هستی. خدایا! اگر این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم چه در دنیا و چه در آخرت برایم نیکو است آن را برایم مقدر و آسان کرده و در آن برکت بیانداز و اگر این کار در دین و در امور زندگی و در سرانجام کارم چه در دنیا و چه در آخرت باعث شر و بدی است آن را از من دور فرما و مرا از آن دور نما و خیر و نیکویی را هر کجا باشد برایم مقدر نموده و سپس مرا راضی و خشنود بگردان.

می تواند در دعا موضوع تصمیم گیریش را نیز نام ببرد هم چنین اگر عربی بلد نیست می تواند دعا را به فارسی بگوید در این دعا از خداوند می خواهد که او را در گرفتن تصمیم صحیح یاری کند هر آنچه  پس از اجرای این استخاره دلش و ذهنش به سوی آن تمایل کرد در آن خیر است. این استخاره شرعی می باشد که رسول الله به یارانش یاد می داده است.

می توان در هر تصمیم گیری حتی در سه نوع اول که در بالا آمده است نیز استخاره کرد اما استخاره می بایست پس از به کار گرفتن اسباب همچون تحقیق و مشورت با کارشناسان باشد و نباید به بهانه استخاره از تحقیق و مشورت خودداری کرد.

استخاره را خود شخص انجام می دهد و هیچ نیازی به مراجعه به اشخاص دیگر برای استخاره گرفتن نیست.

استخاره نوعی مشورت با خداوند می باشد و هیچ کس از استخاره پشیمان نشده است.

سایت تابش


[ سه شنبه 16 تیر 1394 ] [ 03:38 ق.ظ ] [ اکبر عبدی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Pichak go Up

Online User

تعبیر خواب آنلاین